Zwiedzanie polskich miast i dobra zabawa? Takie połączenie jest możliwe. Od kilku lat organizatorzy turystki kuszą turystów (szczególnie tych najmłodszych) nietypowymi sposobami poznawania danego miasta i jego historii. Gra miejska to niewątpliwie jedna z opcji, z jakich warto skorzystać.
Escape room – na czym polega jego fenomen?
Pierwszy pokój zagadek powstał najprawdopodobniej w 2006 roku w Dolinie Krzemowej. W Polsce po raz pierwszy z takiej rozrywki mogli skorzystać mieszkańcy Krakowa w 2013 roku. Pewne jest to, że ta nietypowa forma rozrywki szybko stała się znana i popularna na całym świecie. Na czym polega zabawa? Na rozwiązywaniu zagadek i wykonywaniu określonych zadań, dzięki czemu można wyjść z zamkniętego pokoju.
Escape room może służyć dobrej zabawie, może mieć też wielką wartość edukacyjną. Zakres tematyczny jest tu dość szeroki. Horror, zagadka kryminalna, legneda — to tylko wybrane możliwości. Pokoje z zagadkami coraz częściej pojawiają się przy placówkach muzealnych i instytucjach kultury, stając się dla nich ciekawym uzupełnieniem. Na takie rozwiązanie postawił m.in. Instytut Pamięci Narodowej, który w swej siedzibie otworzył pokój, w którym gracze wcielają się w rolę żołnierzy wyklętych.
Na czym polegają gry miejskie?
Gra miejska również polega na rozwiązywaniu zagadek, jednak tu miejscem gry staje się miasto i jego wybrane zakamarki. Dzięki temu można świetnie się bawić, a jednocześnie poznawać wybrane dzielnice miasta, poszerzać wiedzę na temat poszczególnych budowli lub znanych postaci, a także poznawać miejskie legendy. Tematyka takich gier może być znacznie szersza, a jedynym ograniczeniem przy wymyślaniu scenariusza jest wyobraźnia jego twórców. Im więcej ciekawych zagadek i zadań, tym lepsza zabawa.
Kto i kiedy wymyślił taką formę zabawy jak gra miejska? Na to pytanie brak odpowiedzi. Wiadomo, że w Polsce zabawy terenowe, czyli gra miejska, pojawiły się kilkanaście lat temu. Od 2005 roku sławę zyskało kilka projektów tego typu. Są to m.in.:
– Poetyckie Gry Uliczne w Łodzi, w przypadku których gracze muszą w przestrzeni miejskiej odnaleźć fragmenty wierszy;
– miejskie gry historyczne w Warszawie, podczas których uczestnicy poznają wybrane wydarzenia z czasów Powstania Warszawskiego;
– Morderstwo w Breslau — wrocławska gra miejska, skupiona na twórczości Marka Krajewskiego;
– Legendy Krakowskie, podczas których gracze koncentrują się na najstarszych dziejach Grodu Kraka, czyli miasta Kraków.
Pokoje zagadek i gry rozgrywane w przestrzeni miejskiej, łączy jedno – każda z tych form aktywności jest połączeniem nauki z dobrą zabawą. Dla dzieci i młodzieży to idealne rozwiązanie, choć i dorośli coraz chętniej korzystają z tego typu atrakcji.